Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poruba

DHZ Poruba

V súčasnosti má zbor 57 členov, z toho 7 žien a 50 mužov. Rozdelení sú na aktívnych a prispievajúcich. Aktívni sú zadelení do súťažných družstiev a zásahovej jednotky. Prispievajúci členovia, zväčša dôchodcovia, pomáhajú pri organizácii kultúrno-spoločnekých podujatí.

Momentálne zbor disponuje dopravným automobilom Tatra 805 s originálnou kabínovou hasičskou nadstavbou, prenosnou požiarnou striekačkou PS 8, PS 12, DS 16, dopravným automobilom Iveco Daily s motorovou striekačkou Tohatsu, motorovou pílou a elektrocentrálou, v minulosti do jeho výzbroje patrila aj štvorkolesová konská striekačka, ktorá sa v súčasnosti nachádza v Hornonitianskom múzeu, ako i motorová striekačka, ktorá sa v súčasnosti nachádza v Hornonitianskom múzeu, ako i motorová striekačka Sigmund.

Najväčším úspechom zboru, a nielen toho nášho, je jeho história. Fakt, že sa zbor zachoval, udržal v ťažkých časoch. Z posledných úspechov je to trojnásobné víťazstvo v Hornonitrianskej hasičskej lige v rokoch 2013, 2014 a 2015, trojnásobná účasť v Slovenskom Superpohári v požiarnom útoku.


 

DFS Kapsiarik

DFS Kapsiarik vznikol pri OcÚ v Porube v roku 2003 a pracoval pri ZŠ v Porube. Jeho členmi boli preto zväčša žiaci ZŠ ale aj staršie dievčatá. Svoje programy prezentovali najmä vo svojej obci pri sadení mája, pri príležitosti Mesiaca úcty k starším, Strieborných a zlatých sobášoch a v tradičných vianočných programoch. Pokúsili sa oživiť vynášanie Moreny, fašiangové tradície a snímanie vienka neveste, mitrovanie. Pravidelne sa zúčastňuje Dní detského folklóru a Hornonitrianskych folklórnych slávností.

 


 

Spevácka skupina Roveň

Spevácky zbor „Roveň“ pri ZO Jednota dôchodcov Poruba vznikol v roku 2008 z iniciatívy a túžby dôchodcov realizovať sa aj v tejto oblasti.

Láska k hudbe, k ľudovým piesňam a zvykom je to, čo zbor už 10 rokov spája, a vďaka čomu sa každý utorok stretáva v miestnom kultúrnom dome.

Počas celého roka, sa zúčastňujem na rôznych kultúrno-spoločenských udalostiach či už v rámci okresu alebo aj mimo neho. Z tých najznámejších spomenieme „Zimné slávnosti Hornonitria“ v obciach pravnianskej doliny, „Starostovská vianočná kapustnica“ v Nitrianskom Pravne, tiež sme pravidelným  hosťom na prehliadke karpatsko-nemeckých spolkov, „Deň obcí pravnianskej doliny“ v Nitrianskom Pravne, „Počuli sme vrúcny hlas“- prehliadka súborov s mariánskymi piesňami, každoročné podujatie „Jeseň je dar“ v  Zemianskych Kostoľanoch.

Zbor sa tiež ravidelne zúčastňuje na kultúrnom programe v obci Poruba, či už na „Stavaní mája“, na oslavách SNP alebo pri „Rozsvietení vianočného stromčeka“. Každoročne je súčasťou aj liturgie v kostole sv. Mikuláša počas veľkonočných a vianočných sviatkov.


 
ÚvodÚvodná stránka