Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poluvsie

DHZ Poluvsie

DHZ v Poluvsí bol založený 13. septembra 1924.

Hasičom v tom čase slúžila tzv. „fúriková striekačka“, ktorá sa však odnes nezachovala. Až v roku 19366 bola zo zbierky obyvateľov obce zakúpená striekačka, ktorú ťahali kone. Dnes je vzácnosťou zboru. V roku 1956 získal zbor za vynikajúce úspechy v súťažiach motorovú striekačku PPS 8, ktorá sa vo funkčnom stave zachovala až do súčasnosti. V 70. rokoch 20 . storočia dostali hasiči za aktívnu prácu modernejšiu motorovú striekačku PPS 12. Obec v roku 2014 zakúpila pre DHZ novú motorovú striekačku PPS 12. Zbor bol veľkým prínosom  pre obec v období viacnásobných povodní, keď sa vybrežila rieka Nitra aj potok Lubená a voda zaliala celý intravilán obce. Povodne trvali viac dní a členovia DHZ zásobovali obyvateľov základnými potravinami a pomáhali pri odstraňovaní následkov povodní vyťahovaním vody a čistením priestorov od naplavenín.

Momentálne ma zbor 41 členov. Z tohto počtu je 32 mužov a 9 žien. Súčasným predsedom je Viliam Grom a funkciu veliteľa  zastáva Tomáš Šujan.


 

Folklórna skupina Lubená

Folklórna skupina Lubená pôsobí na hornej Nitre už niekoľko desiatok rokov. Vznikla v obci Poluvsie v roku 1984 na podnet dlhoročného vedúceho Ing. Jozefa Strečanského. Jej zakladateľovi – Jozefovi Strečanskému sa podarilo postaviť pevné základy v podobe zozbieraných piesní, zvykoslovia a predmetov, ale i v podobe zanietenosti ľudí podieľajúcich sa na pôsobení a fungovaní skupiny.
Folklórna skupina Lubená sa venuje zachovávaniu a prezentovaniu ľudových zvykov a tradícií svojej obce a farnosti. Je občianskym ZDRUŽENÍM pre výskum, ochranu, propagáciu a šírenie tradičnej a ĽUDOVEJ KULTÚRY na hornej Nitre. Folklórny materiál čerpá z vlastných výskumov a zo zbierok Jozefa Strečanského, ktorý zozbieral piesne, tance a zvykoslovie z obcí Poluvsie, Pravenec a Nedožery – Brezany, patriacich do jednej farnosti.

V súčasnosti má Folklórna skupina Lubená 32 stálych členov, prevažne z obcí Poluvsie, Pravenec a Nitrianske Pravno.


 

Detský folklórny súbor Malá Lubená

Detský folklórny súbor Malá Lubená vznikol v roku 1991 a založil ho Jozef Strečanský. Súbor sa spočiatku prezentoval v rámci programových vystúpení FSk Lubená, no už v roku 1992 upútal svojim programom a jeho prevedením na okresnej prehliadke detských folklórnych súborov.

DFS Malá Lubená sa od svojho vzniku aktívne zaradil do folklórneho diania v rámci svojho regiónu a pravidelne účinkuje na Hornonitrianskych folklórnych slávnostiach, Zimných slávnostiach Hornonitria, na ekumenickom festivale Dni kolied kresťanov Slovenska a iných kultúrnych podujatiach a folklórnych festivaloch v okrese i mimo neho.


 
ÚvodÚvodná stránka