Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúra a šport

Kultúrne a športové podujatia Hornonitria

Zimné slávnosti Hornonitria

Občianske združenie Hornonitrie je v spolupráci s členskými obcami pravidelným organizátorom Zimných slávností Hornonitria (ZSH). Tradícia siedmych podujatí pod záštitou starostov a Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi trvá od roku 2003. Otvárací ceremoniál podujatia patrí obci Nitrianske Pravno. Stalo sa dobrým zvykom, že jeho súčasťou je výstava majstrovských prác umelcov a remeselníkov z nášho regiónu. A prezentácia žiakov z tamojšej Základnej umeleckej školy. Z Nitrianskeho Pravna sa publikum v neskorších popoludňajších hodinách presúva do obce Pravenec, ktorá spolu s folklórnou skupinou Lubená organizuje Zimné slávnosti folklóru - prehliadku folklórnych kolektívov regiónu, sprievod fašiangových masiek a ľudovú veselicu. Na pódiu sa za ostatné roky predstavili: domáca spevácka skupina Vrbinka, Lubená z Poluvia, Oslianka z Oslian, Lúčina z Koša, Rokôška z Nitrianskeho Rudna, Boršina z Nitrianskych Sučian, Marinka z Novák, Hájiček z Chrenovca-Brusna, Sielnica z Lazian, Vtáčnik a Senior Vtáčnik z Prievidze a ďalší.

Tretia februárová sobota každoročne patrí Pamätnici Jozefa Strečanského v Poluvsí. Spomienkové podujatie, ktorého poslaním je uchovanie pamiatky folkloristu J. Strečanského, vyhľadávanie talentov - spevákov a inštrumentalistov, neprofesionálnych interpretov ľudových piesní a ich prezentácia pred verejnosťou. Organizátormi sú Lubená ZLUK, Obec Poluvsie a Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi. 

Prezentáciu najmenších folkloristov z regiónu podporuje podujatie Deň detského folklóru, ktorý sa spravidla koná v obci Poruba alebo Nedožery-Brezany. Prehliadka detských folklórnych súborov prináša fašiangový sprievod, scénky, jarné hry, piesne a tance z domáceho regiónu Hornonitria. Potlesk divákov pravidelne patrí domácemu detskému súboru Kapsiarik, deťom z materskej školy v Porube, DFS Gajdlanček z Kľačna, DFS Kolovrátok z Kanianky, DFS Malá Sielnica z Lazian a DFS Malá Lubená z Poluvsia.

Myšlienku zachovania pôvodnej ľudovej kultúry v podobe ukážok a výroby tradičných ľudových výrobkov domácich majstrov podporuje podujatie Majstri pravnianskej doliny. Svoj majstrovský kumšt predvádzajú krasličiarky, vyšívačky, priadky a tkáčky, drevorezbári, korytári, košikári, drotári, medovnikári, keramikári a ďalší majstri svojho remesla. Dejiskom podujatia bývajú obce Tužina, Malinová a Kľačno. 

Keďže v týchto obciach pôsobia aj Karpatskonemecké spolky, spätosť nášho územia s nemeckými usadlíkmi, ktorí v minulosti na našom území ťažili zlato, oživujú Súzvuky. K pravidelným účastníkom speváckej prehliadky patria: Zlatava z Malinovej, Neutrataler z Kľačna, Schmiedshauer z Tužiny, Probner Echo z Nitrianskeho Pravna a hosť podujatia spevácka skupina Roveň z Poruby.

Zimné slávnosti vrcholia najmladším podujatím Zimných slávností Hornonitria s názvom Pašiove hry a spevy, ktoré sa konajú v kostole svätého Kríža vo Chvojnici. Ideo inscenované hudobno-dramatické pásmo nadväzujúce na zvykoslovné a tradičné hry našich predkov ako výraz ich hlbokej viery i vlastnej tvorivosti.

Na priebeh všetkých podujatí dozerá richtárska palica „feruľa“, ktorú si ako žezlo odovzdávajú starostovia jednotlivých obcí Hornonitria. Držaním záštity nad jednotlivými podujatiami a spoluprácou s regionálnym kultúrnym centrom starostovia obcí potvrdzujú svoju zaangažovanosť v zachovávaní tradícii nášho územia a v budovaní pevného kultúrneho povedomia všetkých obyvateľov.


 

Futbalový turnaj vyslúžilcov Hornonitria

Občianske združenie Hornonitrie a členské obce od roku 2015 organizujú športové podujatie Futbalový turnaj vyslúžilcov Hornonitria. Termín konania sa pohybuje na prelome mesiacov jún a júl. Osem obcí zápolí o pohár starostu obce. Stretnutiu pravidelne predchádza losovanie vzájomných zápasov, podľa rozpisu tak, aby hral každý s každým. Podľa losu sa obce Nitrianske Pravno, Chvojnica, Poluvsie a Malinová, Tužina, Poruba, Kľačno, Pravenec delia do skupín A a B. 
Pravidlá sú jasne stanovené:

- V prípade rovnosti bodov v tabuľke po ukončení zápasov v skupinách rozhoduje vzájomný zápas, skóre a v prípade rovnosti sa rozhodne v kopaní jedenástok.

13:45 Vzájomný zápas o 3. miesto v tabuľke druhých tímov z A a B skupiny.

14:45 Vzájomný zápas o 1. miesto v tabuľke prvých tímov z A a B skupiny.

Trvanie zápasov v skupinách : 2 x 15 min., prestávka: 10 min.

Trvanie zápasov o 1. a 3. miesto : 2 x 20 min.

Vyhodnotenie po finálovom zápase

- Družstvá si so sebou prinesú dresy a tréningovú loptu. Rozcvičovať sa bude na trávnatej ploche vedľa hlavného ihriska počas predchádzajúceho zápasu. 

- Futbalové zápasy budú prebiehať na hlavnom trávnatom ihrisku na šírku ihriska vždy dva zápasy súbežne.

- Hrá sa v počte 5 + 1 hráčov jedného tímu, s ľubovoľným počtom striedaní.

- Pre 15 členov z každého družstva organizátor zabezpečí jeden lístok na pivo/kofolu, guláš zabezpečia obce.  

- po ukončení turnaja, zápasov, organizátor zabezpečí sprchy (z kapacitných dôvodov nie po každom zápase).

- Vonku bude pripravená hadica s pitnou vodou na osvieženie a umytie.

- Podmienky účasti: neregistrovaní hráči nad 30 rokov, registrovaní hráči nad 40 rokov (výnimka Chvojnica, z dôvodu nízkeho počtu obyvateľov)

Žiadame zúčastnené družstvá o dochvíľnosť, dodržiavanie pravidiel FAIR  PLAY a časového harmonogramu zápasov

 

Míľniky Turnaju vyslúžilcov:

2015 - I. roč. OZH a obec Chvojnica, miesto konania Horský hotel Magura
2016 - II. roč. OZH a obec Nitr. Pravno, miesto konania športový areál v Nitr. Pravne
2017 - III. roč. OZH a obec Poruba, miesto konania športový areál v Porube
2018 - IV. roč. OZH a obec Kľačno, miesto konania športový areál v Kľačne 


 
ÚvodÚvodná stránka