Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tradície v HornonitríVytlačiť
 

Kultúrne dedičstvo je jedným z najväčších pokladov, ktoré nám naši predkovia zanechali. Je to vzácnosť, o ktorú sa treba starať a zveľaďovať ju. Či už sa jedná o hmotné, alebo nehmotné pamiatky, ktoré sa na našom území zachovali. Aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia môžeme spoločne naše kultúrne bohatstvo zveľadiť. V rámci projektu Tradície v Hornonitrí. Cieľom projektu je usporiadanie súboru aktivít a podujatí, aby podnietili najmä mládež, ale aj dospelých k záujmu o tradície a ich udržiavanie, o regionálny folklór, jeho prejavy a rozšírili tak publikum a počet nadšencov folklóru, ľudového umenia, ľudových remesiel a ostatných tradičných foriem. Formou folklórnych vystúpení, seminárov, prednášok a workshopov budú prezentované zvyky a tradície obcí zo širšieho regiónu deviatich obcí Hornonitria. Projekt je určený širokej laickej aj odbornej verejnosti. Jednotlivé aktivity sú zamerané na deti, mládež i dospelých.

V auguste (3.- 4.8.2019) sa uskutoční dvojdňová tvorivá modrotlačová dielňa spojená s prednáškou o histórii modrotlače a praktickými ukážkami jej výroby v dnešných podmienkach pod vedením lektora Petra Trnku. Workshop modrotlače je určený predovšetkým ľuďom, ktorý poznajú modrotlač a chcú sa o nej dozvedieť viac. Nahliadnuť priamo do kuchyne výroby modrotlače, a to nie len teoreticky, ale aj prakticky. Samozrejme, počet uchádzačov je obmedzený a prihlášky budú zverejnené len do vyčerpania kapacít na www.hornonitrie.sk.

V septembri (14.9.2019) čaká členov a obyvateľov Hornonitria ďalšie podujatie zamerané na zručnosti. Majstri ľudovo-umeleckej výroby Rastislav Haronik z Vyšehradného a Ivan Mada z Nitry predstavia hlinené remeslo. Ako sa vyrábajú kachlice na kachľovú pec a ďalšia úžitková keramika, si budú môcť návštevníci, najmä tí najmenší, vyskúšať na námestí v Nitrianskom Pravne. Deti budú mať špeciálnu úlohu. Na chvíľu sa z nich stanú malí kachliari a budú stavať kachľové pece. Pre záujemcov o hlbšie vedomosti je pripravený aj seminár o Kachliarstve na Slovensku a úžitkovej keramike, ktorý sa bude konať v utorok 10.9.2019 o 17:30 hod. v priestoroch Obecného úradu v Nitrianskom Pravne. Prednášky budú viesť PhDr. Iveta Géczyová, riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a keramikár Rastislav Haronik. Hosťom podujatia bude speváčka ľudových piesní Magdaléna Vaňová a jej hostia. Prihlásenie je možné emailom, telefonicky, alebo osobne v kancelárii OZ Hornonitrie na námestí v Nitrianskom Pravne (hornonitrie@hornonitrie.sk, 046/5447 102).

V novembri pripravujeme výstavu krojov z dielne regionálnej vyšívačky a krajčírky Magdalény Vaňovej, ktorá bude spojená s prehliadkou krojov s dôrazom na detail odevov a jeho dôležitosť vo výrobe krojových kostýmov. Dozviete sa, čo ku krojom hornej Nitry patrí a čo nie. Dejiskom krojovej módnej prehliadky sa stane Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v utorok 5.11.2019 o 17:00 hod. Výstava krojov hornej Nitry potrvá do 26.11.2019. Hosťom podujatia bude ľudová hudba Poluvská muzika.

Do nového roku vstúpi Občianske združenie Hornonitrie odborným seminárom o ľudovej výšivke a starých technikách zdobenia ľudových odevov - Ornamentika v pravnianskej výšivke a výšivka na sieti, ktorý sa bude konať v sobotu 25.1.2020 v Bojniciach (Stella fashion & coffe bar). Lektormi semináru budú Rastislav Haronik, zberateľ ľudových krojov najmä z hornej Nitry a Helena Kračmerová, ktorá zasvätí prítomných do tajov sieťovania a vyšívania na sieti. Vystavené budú ukážky pôvodnej i novodobej pravnianskej výšivky, ktorá je v súčasnosti využívaná najmä vo folklórnych skupinách pôsobiacich v regióne. Živú ukážku krojov zdobených pravnianskou výšivkou odprezentuje folklórna skupina Lubená z Poluvsia.

Viac informácií získate v kancelárii komunitného centra OZ Hornonitrie na námestí v Nitrianskom Pravne, telefonicky na čísle 046/5447 102, alebo emailom na hornonitrie@hornonitrie.sk.  

Tradície v Hornonitrí.png


 
 
ÚvodÚvodná stránka