Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tradície v HornonitríVytlačiť
 

Tradície v Hornonitrí, realizuje Občianske združenie Hornonitrie

Prihláška na 2-dňový MODROTLAČOVÝ WORKSHOP
(Počet účastníkov workshopu je naplnený)

Vzor Modrotlače .jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MODROTLAČ NA SLOVENSKU                                                  

3. – 4. august 2019

KD Nitrianske Pravno, časť VYŠEHRADNÉ

Lektor: Peter Trnka

Hosť: ĽH Poluvská muzika

Prihláška na dvojdňový workshop tvorby modrotlače, ktorý sa bude konať cez víkend 3. - 4. augusta 2019 v kultúrnom dome „Starý mlyn“ vo Vyšehradnom pri Nitrianskom Pravne, v čase od 10:00 do 17:00 hod.

Prihláška bude prístupná do soboty 20. júla. V prípade naplnenia kapacity (max 20 účastníkov) bude prihláška zneprístupnená.

Workshop modrotlače je určený predovšetkým ľuďom, ktorý poznajú modrotlač a chcú sa o nej dozvedieť viac. Nahliadnuť priamo do kuchyne výroby modrotlače, a to nie len teoreticky, ale aj prakticky. Lektor Peter Trnka predstaví tradíciu a históriu rodinnej dielne, ktorá modrotlač na Slovensku vyrába od roku 1898. Aby modrotlač nadobudla svoju kvalitu, je potrebné venovať jej čas. Čas na prípravu látky, čas na jej potlačenie vybraným vzorom a čas na farbenie látky. Všetky tieto procesy trvajúce aj niekoľko týždňov, v závislosti od dĺžky potláčanej látky, zhutníme do dvoch víkendových dní. Veríme, že sa spoločne zabavíme a zužitkujeme všetky cenné rady lektora, aby tradícia modrotlače na Slovensku aj naďalej zotrvala, našla svojich obdivovateľov a možno aj nových farbiarov látky práve pomocou rezervy a indigovo-modrého farbiva.

Súčasťou podujatia bude aj koncert ľudovej hudby Poluvská muzika, ktorá spolu so speváčkou Magdalénou Vaňovou priblížia všetkým účastníkom čaro ľudových piesní z hornej Nitry.

Vzhľadom na prácu s farbiacimi látkami a náročnosť workshop nie je vhodný pre deti.

Vyplnený prihláškový formulár pošlite na adresu Hornonitria: info@hornonitrie.sk najneskôr do 20. júla 2019.  Prihláška je záväzná! Potrebné informácie k realizácii workshopu získate po prihlásení.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

FPU.jpgOZH.jpg

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka