Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrne a športové akcie ku dňu 26. 10. 2019

oficiálne webove sídlo obce Tužina 3.8.2019 - 25.1.2020   rôzne

Tradície v Hornonitrí.png

rôzne- podľa plagátu

TRADÍCIE V HORNONITRÍ

OZ HORNONITRIE

Región hornej Nitry je rozmanitý. Je bohatý na uchované tradície, hodnotné prvky hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva.

Projekt Tradície v Hornonitrí je určený širokej laickej verejnosti - jednotlivé aktivity sú zamerané na deti, mládež i dospelých.

Cieľom projektu je, aby cez usporiadané podujatia a vystúpenia podnietil dospelých, ale najmä deti a mládež, k záujmu o tradície, ich udržiavanie, ako aj o prejavy regionálneho folklóru. Nech rozšíria publikum a počet nadšencov folklóru, ľudového umenia a remesiel.

Prostredníctvom workshopov, detských tvorivých dielní, seminárov, vystúpení, prednášok a výstav budú prezentované zvyky a tradície deviatich obcí zo širšieho regiónu horného Ponitria:

- dvojdňový modrotlačový workshop spojený s prednáškou o histórii modrotlače a praktickými ukážkami jej výroby v dnešných podmienkach, vystúpenie Poluvskej muziky

- seminár „Úžitková keramika a kachliarstvo na Slovensku“ s miestnymi majstrami ľudovej výroby, doplnený tvorivou dielňou pre deti – interaktívne stavanie kachľovej pece, práca s hrnčiarskym kruhom a formami na hlinu, vystúpenia speváčky ľudových piesní z hornej Nitry a jej hostí,

- výstava „Kachliarstvo na Slovensku“

- výstava krojov z dielne regionálnej vyšívačky a krajčírky Magdalény Vaňovej spojená s prehliadkou krojov s dôrazom na detail odevov a jeho dôležitosť vo výrobe krojových kostýmov, vystúpenie Poluvskej muziky

- odborný seminár o ľudovej výšivke a starých technikách zdobenia ľudových odevov pod názvom „Geometrická ornamentika v pravnianskej výšivke“ a tvorivá dielňa „Pravnianska výšivka a výšivka na sieti“, vystúpenie Folklórnej skupiny Lubená z Poluvsia.


 

oficiálne webove sídlo obce Tužina 26.10.2019   7:00

Čičmany- chodníkmi starých otcov.jpg

Tužina - Čičmany

Chodníkmi starých otcov do Čičmán

Obec Tužina

Starosta obce a poslanci OZ v Tužine Vás pozývajú na turistický pochod do Čičmian. Vybraté budú rôzne trasy- podľa náročnosti. V Čičmanoch bude pripravené občerstvenie. Poplatok za guláš a pivo je 3 €. Záväzné prihlášky a bližšie informácie na obecnom úrade. (046 54 44 187)
Zdatnejší turisti, ktorí zvládnu celú túru Tužina-Čičmany a späť sa zídu v sobotu 26.októbra o 8:00 hod. pri hornej autobusovej zástavke. Trasu si zvolia ľubovolne.
Pre tých pohodlnejších a menej zdatných turistov je pripravený pre cestu tam autobus, ktorý pôjde o 9:15 z dolnej autobusovej zastávky. Autobus zastaví na každej autobusovej zastávke v obci a potom v doline pri kamennom chodníku, Tomášovej, Ondrušovom jarku a Kohútovej. Predpokladaný príchod do Čičmán je o 11:30 hod. Zídeme sa pri Čičmanskej krčme. Odchod do Tužiny je plánovaný o 14:00 hod.


 
ÚvodÚvodná stránka