História územia
Kachliarstvo v Nitrianskom Pravne PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 14 December 2009 06:58

     Kachliarstvo v Nitrianskom Pravne á 600 ročnú tradíciu. Najstaršie kachlice poznáme z arch. vykopávok na neďaleko Vyšehrade. Boli tu nájdené typovo najstaršie keramické kachlice, hrncovité a cibulovité. Tieto vyrábali hrnčiari na hrnčiarskom kruhu. Zväčša sú vyrobené z bielej ostrej hliny, neglazované. Až neskôr sa kachliarstvo odčlenilo od hrnčiarstva, keď sa už kachlice vytláčali do foriem. Tento typ kachlíc sa na Vyšehrade nenašiel, pretože v tomto období už hradisko zaniklo. Mestečko Nitrianske Pravno, osídlené v 14 storočí nemeckými kolonistami bolo význané remeselné centrum hornej Nitry.

Celý článok...
 
Zlatá minulosť PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 15 December 2008 13:20

                                  

    Objavenie zlata v polovici 14. storočia severozápadne od obce Pravenec bol ďalším podnetom pre kolonizačný nápor územia dnešného mikroregiónu Hornonitrie. Na jeho vyťaženie boli prizvaní baníci zo stredoslovenských banských miest i z nemeckých krajín, ktorí krátko po tom založili mestečko Nemecké, dnes Nitrianske Pravno.

Aktualizované ( Utorok, 12 Máj 2009 19:01 )
Celý článok...
 
Prvé osídlenie PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 15 December 2008 12:33

      Horná Nitra je veľká kotlina obkľúčená súvislým vencom pohorí, ktoré toto územie chránili a preto tu vznikli vhodné podmienky pre osídlenie už v najstarších dobách. Prechádzali tadeto mnohé obchodné cesty, ktoré spájali územie s Turcom.   

Aktualizované ( Utorok, 12 Máj 2009 19:03 )
Celý článok...