Nitrianske Pravno má okrem šikovných remeselníkov aj umelca Damka PDF Tlač Email
Napísal užívateľ rk   
Pondelok, 06 Február 2017 00:00

Nitrianske Pravno má okrem šikovných remeselníkov aj umelca Damka

V poradí 14. ročník Zimných slávnosti Hornonitria otvorila vernisáž výstavy Tajomstvo remesla. Výstava predstavila výber z tradičnej ľudovoumeleckej tvorby majsterky šitej čipky a sieťovania Boženy Tomanovej z Poruby a majstra drotára Tibora Bartoša z Nedožier - Brezian. Návštevníci remeselných jarmokov, či folklórnych slávností majú možnosť stretnúť sa nielen s ich výrobkami, ale i predvádzaním tradičných remeselných techník.

Snažím sa zachovávať staré tradičné vzory a samozrejme aj materiál železný čierny drôt, je to klasická drotárčina,“ vysvetlil Tibor Bartoš. Oboch výrobcov inšpiroval k tvorbe ľudový umelec a remeselník Rastislav Haronik z Vyšehradného. „Som veľmi rád, že táto výstava zaujala ľudí a že to remeslo sa stále u nás robí. Stál som pri zrode aj textilnej tvorby, ktorá sa tu v Pravne robí, aj tej drotárskej. Ozaj ma teší, že to pokračuje,“ uviedol Haronik.

Významnou udalosťou pre Nitrianske Pravno bol dar Jozefa Maďara z Handlovej, ktorý starostovi Balčirákovi daroval originálny reliéf z dielne rodáka Jozefa Damka do novovznikajúceho múzea v obci.

 

Aktualizované ( Utorok, 14 Február 2017 08:32 )