OZ Hornonitrie
Predkladanie ponúk PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 05 November 2015 07:19

 

Občianske združenie Žiar vyhlasuje výzvu na predkladanie ponúk na konzultácie pri spracovaní stratégie CLLD v zmysle aktuálnej výzvy 1MAS/PRV/2015.

Dokument k v ýzve k súťaži : výzva_k_súťaži.pdf

 

Aktualizované ( Štvrtok, 05 November 2015 07:31 )
 
Význam mikroregiónu Hornonitrie PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 18 November 2010 08:56

Mikroregión Hornonitrie pôsobí v území deviatich obcí okresu Prievidza od roku 1997, teda vyše 13 rokov. Záujmové územie tvoria katastre deviatich členských obcí : Nitrianske Pravno, Nedožery-Brezany, Pravenec, Poruba, Kľačno, Tužina, Malinová, Poluvsie, Chvojnica. Cieľom tohto partnerstva, je iniciovať rozvoj regiónu, pripravovať projekty, spolupracovať s inštitúciami a jednotlivcami vo viacerých oblastich :

Aktualizované ( Streda, 04 Júl 2012 13:20 )
Celý článok...
 
Kde sa nachádzame PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 30 Október 2008 13:19
      Územie mikroregiónu Hornonitrie tvoria katastre deviatich obcí okresu Prievidza. Nachádza sa v jeho Severnej časti. Na území 206,45 km2 žije 11 701 obyvateľov. Centrom mikroregiónu a súčasne počtom obyvateľov najväčšou obcou je Nitrianske Pravno.
Aktualizované ( Štvrtok, 18 November 2010 09:57 )
Celý článok...
 
Ojedinelým projektom uchovávania tradícií sú Zimné slávnosti folklóru PDF Tlač Email
Napísal užívateľ rk   
Utorok, 07 Február 2017 00:00

Ojedinelým projektom uchovávania tradícií sú Zimné slávnosti folklóru

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide... takto začali Zimné slávnosti folklóru počas víkendu na hornej Nitre v Pravenci. Vo fašiangovom období sa stretli milovníci folklóru už po 26 raz a podporili prehliadku takmer desiatky folklórnych skupín z domáceho regiónu. K vzácnym hosťom podujatia sa okrem starostov Hornonitria pripojil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška a podpredseda TSK Richard Takáč. V úvode podujatia odovzdal pravniansky starosta Jozef Balčirák tomu pravenčianskemu Róbertovi Mikulášikovi „feruľu“, tzv. richtársku palicu. Dnes jej poslanie predurčili tvorcovia z Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, aby dozerala na priebeh Zimných slávností folklóru od 4. februára až do 4. marca 2017. Richtárske žezlo si takto budú odovzdávať starostovia podľa miesta, kde bude nasledovať ďalšie podujatie z cyklu Zimných slávností Hornonitria nielen v tomto roku.  

„Hneď ako začnú fašiangy, pripravujeme podujatia, aby sme ľuďom dali pocítiť tú atmosféru, aká kedysi na dedine bola. Predzvesť svadieb, zvyky, ktoré sa robili, chodenie po dedine a samozrejme aj tie pestvá, ktoré stvárali mládenci po dvoroch,“ povedal Jozef Beňadik z FSk Lubená. „Muzikanti sa dali dokopy, obišli dedinu a čo vyfašanguvali potom spraveli spoločnú zábavu a celá dedina sa pri tom zabavela,“ spomínal ďalší člen FSk Lubená Jozef Solár.

Vo večernom programe sa predstavili živým programom folklórne skupiny Lubená z Poluvsia, Boršina z Nitrianskych Sučian, Oslianka z Oslian, Rokôška z Nitrianskeho Rudna, Lúčina z Koša, Hájiček z Chrenovca - Brusna, Marinka z Novák  a Sielnica z Lazian i spevácka skupina Vrbinka z Pravenca.

 
Nitrianske Pravno má okrem šikovných remeselníkov aj umelca Damka PDF Tlač Email
Napísal užívateľ rk   
Pondelok, 06 Február 2017 00:00

Nitrianske Pravno má okrem šikovných remeselníkov aj umelca Damka

V poradí 14. ročník Zimných slávnosti Hornonitria otvorila vernisáž výstavy Tajomstvo remesla. Výstava predstavila výber z tradičnej ľudovoumeleckej tvorby majsterky šitej čipky a sieťovania Boženy Tomanovej z Poruby a majstra drotára Tibora Bartoša z Nedožier - Brezian. Návštevníci remeselných jarmokov, či folklórnych slávností majú možnosť stretnúť sa nielen s ich výrobkami, ale i predvádzaním tradičných remeselných techník.

Snažím sa zachovávať staré tradičné vzory a samozrejme aj materiál železný čierny drôt, je to klasická drotárčina,“ vysvetlil Tibor Bartoš. Oboch výrobcov inšpiroval k tvorbe ľudový umelec a remeselník Rastislav Haronik z Vyšehradného. „Som veľmi rád, že táto výstava zaujala ľudí a že to remeslo sa stále u nás robí. Stál som pri zrode aj textilnej tvorby, ktorá sa tu v Pravne robí, aj tej drotárskej. Ozaj ma teší, že to pokračuje,“ uviedol Haronik.

Významnou udalosťou pre Nitrianske Pravno bol dar Jozefa Maďara z Handlovej, ktorý starostovi Balčirákovi daroval originálny reliéf z dielne rodáka Jozefa Damka do novovznikajúceho múzea v obci.

 

Aktualizované ( Utorok, 14 Február 2017 08:32 )
 
« ZačiatokPredchádzajúce123456ĎalšíKoniec »

Strana 5 z 6