OZ Hornonitrie
POZVÁNKA na Deň obcí pravnianskej doliny 2017 PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 28 August 2017 09:56

Tohtoročný Deň obcí pravnianskej doliny sa okrem tradičných dobrôt a regionálnej hudby bude niesť v znamení osláv 20. výročia založenia Občianskeho združenia Hornonitrie, ktoré je v spolupráci s jeho členskými obcami pravidelným organizátorom tohto podujatia.
Návštevníkov čaká bohatý kultúrny program, vynikajúce jedlo a program pre deti.
Sprievodné podujatie remeselnícky jarmok v tomto roku doplní fotografická výstava umiestnená v historickej budove obecného úradu v Nitrianskom Pravne.
Sledujte web Hornonitria a facebookovú stránku a dozviete sa viac.

Tešíme sa na Vás!

 

Aktualizované ( Pondelok, 28 August 2017 10:14 )
 
POZVÁNKA na 4. ročník Guláš fest 2017 PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 01 Jún 2017 09:43
Aktualizované ( Piatok, 09 Jún 2017 09:45 )
 
POZVÁNKA na 1. folklórny festival do Poluvsia PDF Tlač Email
Napísal užívateľ rk   
Pondelok, 01 Máj 2017 00:00

1. folklórny festival "V poluskej dedine"

OZ Hornonitrie | 20.5.2017

Všetkých priaznivcov folklóru pozývame na 1. ročník folklórneho festivalu pod holým nebom, ktorý sa uskutoční v obci Poluvsie.

Miestna folklórna skupina Lubená spolu so súbormi zo stredného a západného Slovenska si pre návštevníkov folklórneho festivalu s názvom "V poluskej dedine" pripravili bohatý program plný pestrých vystúpení. Nielen tanečné a hudobné vystúpenia, ale aj miestne špeciality od gazdiniek z Poluvsia potešia nejedného návštevníka festivalu. Nebude chýbať ani tradičný remeselný jarmok a zábava na ľudovej veselici. Bližšie informácie o programe podujatia nájdete na priloženom plagáte.

Miesto konania: Obec Poluvsie

Termín konania: 20. máj 2017 od 13.00 h

 

od 13.00 h

 
POZVÁNKA na XI. výstup obcí na Maguru PDF Tlač Email
Napísal užívateľ rk   
Štvrtok, 06 Apríl 2017 13:05
Aktualizované ( Štvrtok, 06 Apríl 2017 13:12 )
 
Majstri pravnianskej doliny ukázali svoje zručnosti v Malinovej PDF Tlač Email
Napísal užívateľ rk   
Pondelok, 06 Marec 2017 00:00

Záverečné podujatie regionálneho charakteru Zimných slávností Hornonitria počas prvého marcového víkendu prezentovalo tradičnú remeselnú výrobu majstrov pravnianskej doliny a regiónu hornej Nitry. Myšlienku zachovania pôvodnej ľudovej kultúry v podobe ukážok a výroby tradičných ľudových výrobkov domácich majstrov podporilo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Občianske združenie Hornonitrie, obec Malinová a výnimoční hostia, ku ktorým patril podpredseda TSK Richard Takáč, prednosta krajského úradu v Trenčíne Jozef Stopka i starostovia obcí Hornonitria.

Návštevníkom sa formou prehliadky ľudových remesiel predstavilo dovedna 27 ľudových umelcov, ktorí prezentovali svoje zručnosti. Najviac sa zišlo krasličiarok a vyšívačiek, Adela Balážová z Lazian, Katarína Klopčeková, Bibiana Šimová ml. i Bibiana Šimová st., všetky z Nedožier – Brezian. Techniky drôtovania predstavila Jozefína Zacharová z Nitrianskeho Pravna. Takmer zabudnutú krásu výšivky na sieti, paličkovanej a šitej čipky pripomenula Helena Kračmerová z Nitrianskeho Pravna. Háčkované, paličkované a ďalšie ozdoby ponúkali Bernardína Rybárová z Lazian, Mária Segetová z Topoľčian, Patrícia Kubíková z Malinovej, Helena Galbavá z Handlovej a Renáta Hudeková z Prievidze. Svojou prácou zaujali aj výrobcovia drevených hračiek Bohumil Frajka z Prievidze, Urban a Jaroslav Obertovci z Pravenca, korytár Milan Bolfík z Pravenca, ale aj Kamil Fojtík z Prievidze, otec a syn Šovčíkovci z Lazian, ktorí sa venujú prevažne výrobe z dreva i pleteniu slamených ošítok. Osobité miesto patrilo debnárovi Petrovi Štefánikovi z Nitrianskeho Pravna, výrobcom sviečok Jozefovi Koreňovi z Tužiny a včelárovi Rudolfovi Schwarzovi z Malinovej, tkáčke kobercov Jozefíne Kurišovej z Nitrianskeho Pravna a Michalovi Pekárovi z Malinovej, ktorý predvádzal pletenie z prútia a papiera. Novotou zaváňala technika quilling, ktorú predviedla Ľubica Fitzelová z Poruby. Ponuku vkusne dopĺňali tradičné keramické ozdobné a úžitkové predmety z dielne Rastislava Haronika z Vyšehradného a olejomaľby a drevorezby majstra Kamila Znamenáka z Poluvsia.Deti okrem maľovania kraslíc, zdobili aj medovníky, ktoré boli zároveň sladkou odmenou za ich námahu. Neobišli ani medovnikárku Danku Škultétyovú z Veľkej Lehôtky.

Ťahákom pre oči návštevníkov bola kováčska dielňa situovaná pri vchode do kultúrneho domu, poskytovala ukážky výroby umeleckých kováčov z Nitrianskeho Pravna a niekdajšiu prácu v kováčskej vyhni. Príjemnú ľudovú atmosféru počas celého dňa dotváralo trio ľudovej hudby Poluvská muzika. Sprievodným podujatím bola výstava domácej amatérskej maliarky Heleny Richterovej. Ukážky remesiel a tvorivá inšpirácia oslovili návštevníkov všetkých vekových kategórií, a možno sa v nich nájdu aj noví pokračovatelia a uchovávatelia pôvodnej ľudovej tvorby a kultúry v našom regióne.

Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Majstri pravnianskej doliny v Malinovej

Aktualizované ( Štvrtok, 23 Marec 2017 08:10 )
 
More Articles...
« ZačiatokPredchádzajúce123456ĎalšíKoniec »

Strana 3 z 6